Kiedy po pomoc prawną i jak z niej mądrze skorzystać? - O prawnikach

kancelaria radcowska Chorzów

Historyczne fakty o zawodzie radcy prawnego

W historii zawodu radcowskiego wyróżnia się trzy etapy. Pierwszy rozpoczął się 13 grudnia 1961 r., kiedy Rada Ministrów wydała uchwałę w sprawie obsł

Kiedy po pomoc prawną i jak z niej mądrze skorzystać? - O prawnikach kancelaria radcowska Chorzów
ugi prawnej przedsiębiorstw państwowych, zjednoczeń oraz banków państwowych2 nakazującą tym podmiotom korzystanie z usług prawnych wyłącznie radców prawnych zatrudnianych przez te jednostki. Po uchwaleniu 19 grudnia 1963 r. nowej restryktywnej ustawy o ustroju adwokatury m.in. pozbawiającej adwokatów prawa świadczenia usług wobec państwowych jednostek gospodarczych, domeną radców prawnych stało się świadczenie usług wobec tych jednostek. W systemie nakazowo-rozdzielczym radca prawny stawał się reprezentantem państwa socjalistycznego i jego prawa wobec dyrekcji jednostki, w której był zatrudniony, nadzorując w niej w interesie społecznym stosowanie prawa.

Drugi etap zaczął się 6 lipca 1982 r., kiedy to Sejm PRL uchwalił ustawę o radcach prawnych określając zasady wykonywania obsługi prawnej przez radców prawnych, jej organizację oraz legitymizując działania samorządu radców prawnych. W dalszym ciągu jednak wykonywanie zawodu radcy prawnego polegało głównie na obsłudze prawnej państwowych i spółdzielczych jednostek organizacyjnych, choć z obsługi prawnej radcy prawnego mogły także korzystać organizacje społeczne oraz spółki z udziałem kapitału państwowego, spółdzielczego lub organizacji społecznych. Samorząd radcowski pozbawiony był nadal dwóch ważnych uprawnień: prowadzenia przygotowania do wykonywania zawodu (bowiem aplikację organizowały i prowadziły okręgowe komisje arbitrażowe) oraz podejmowania decyzji w sprawie wpisu na listę radców prawnych (wpisu dokonywał prezes okręgowej komisji arbitrażowej).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Radca_prawny


Adwokaci w Polsce

Zgodnie z danymi z Krajowego Rejestru Adwokatów i Aplikantów Adwokackich liczba adwokatów czynnych zawodowo w Polsce w maju 2015 wynosiła 13 897, a liczba aplikantów adwokackich wynosiła 8037. Najwięcej adwokatów wykonywało swój zawód na terenie Warszawy w liczbie 3085. Kolejne polskie miasta najliczniejsze pod względem liczby adwokatów to Kraków, Wrocław, Łódź i Poznań4.

Dysproporcje pod względem liczby adwokatów na terenie całej Polski wynikają przede wszystkim z czynników socjologicznych i gospodarczych. Na diagramach można przeanalizować liczbę adwokatów w największych polskich miastach oraz zobaczyć jak rozkłada się liczba mieszkańców na 1 adwokata w poszczególnych miastach Polski.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Adwokat


Jak pomóc w sprawach rozwodowych?

Od wielu lat możemy zaobserwować znaczące zwiększenie się liczby rozwodów. W związku z tym prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym są coraz bardziej potrzebni. Często zdarza się bowiem, że poszkodowany małżonek zgłasza się do prawnika z prośbą o poradę. Takie sytuacje są bardzo delikatne, dlatego osoba udzielająca porad prawnych w tym zakresie powinna wykazywać się empatią i zrozumieniem. Chociaż wiele osób decydując się wszcząć postępowanie prawne jest już zdecydowanych na uzyskanie rozwodu, dość często opinia ta może być zmieniona, jeśli strony wyrażają wolę współpracy. Pośredniczyć pomiędzy nimi może jednak tylko prawnik lub odpowiedni mediator.



© 2019 http://o-prawnikach.capricornstudio.com.pl/